Z duchem czasów. 70 lat Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu

Dodane przez Barbara Pacan - 16-05-2024 - 15:22
CJ_DCF_pierwsze spotkanie w ramach cyklu 70-lecie WFF_plansza na ekran_v4

 

Z okazji jubileuszu 70-lecia powstania Wytwórni Filmów Fabularnych w kinie DCF przez najbliższe miesiące przybliżane będą najciekawsze obrazy zrealizowane na Dolnym Śląsku. Na tę okoliczność przyjrzymy się klasycznym filmom wyprodukowanym pod auspicjami WFF i zestawimy je ze współczesnymi krótkimi metrażami.

Zapraszamy 20 maja 2024 r., godz. 18:30 na Socrealizm na wesoło

  • „Sukienka”, reż. Tadeusz Łysiak, 30 min, 2020
  • „Irena do domu”, reż. Jan Fethke, 90 min, 1955

 „Irena do domu” to jeden z pierwszych filmów nakręconych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych i jednocześnie jedna z najbardziej udanych komedii okresu socrealistycznego w Polsce. Zapomniany dziś nieco film opowiada historię małżeństwa Majewskich, które układa sobie życie w nowej Polsce. Podczas gdy Zygmunt (Adolf Dymsza) pracuje w fabryce, Irena (Lidia Wysocka) w tajemnicy przed mężem zapisuje się na kurs kierowcy. Jej droga do emancypacji, będąca w zgodzie z ówczesną linią partii, będzie wyboista, ale i przezabawna. 

Film poprzedzi projekcja nominowanej do Oscara krótkometrażowej „Sukienki”, gdzie również, choć w zupełnie innych okolicznościach, spotkają się kobiece potrzeby i motoryzacja… Ten podwójny seans będzie okazją do zastanowienia się, jak sytuacja kobiet w Polsce zmieniła się przez 65 lat.

Prowadzenie wieczoru: Adam Kruk

Bilety: 11 zł